Polocard – czy warto mieć go w domowej apteczce?

0
127
Polocard

Choroby układu sercowo – naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Odpowiednie działania profilaktyczne mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy naczyń i zatorów żylnych. W profilaktyce szczególny nacisk kładzie się na zdrową, niskotłuszczową dietę, ruch, zrezygnowanie z palenia papierosów i picia alkoholu. Dla osób w grupie ryzyka – seniorów, osób po przebytym zawale – polecana jest również codzienna suplementacja preparatami z kwasem acetylosalicylowym np. lekiem Polocard.

Czym jest Polocard?

Polocard to lek dostępny bez recepty, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jego substancją czynną jest kwas acetylosalicylowy, który hamuje agregację trombocytów. Stosowany jest w profilaktyce chorób układu sercowo – naczyniowego, które grożą powstaniem zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych.

Efekty stosowania Polocard

Polocard zawiera kwas acetylosalicylowy, który wykazuje działanie działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz hamujące agregację płytek krwi. Kwas acetylosalicylowy jest inhibitorem działania enzymów biorących udział w syntezie prostaglandyn oraz tromboksanu..

Prostaglandyny to mediatory stanu zapalnego. Obecnie uważa się, że u biochemicznych podstaw rozwoju miażdżycy leży wystąpienie miejscowego stanu zapalnego w obrębie ścian naczyń krwionośnych. Przewlekły stan zapalny pociąga za sobą szereg zmian w naczyniach krwionośnych i przyczynia się do powstawania płytek miażdżycowych. W efekcie może to doprowadzić do wystąpienia zatoru lub zakrzepu, a w najgorszym wypadku – do zawału serca.

Tromboksan natomiast stymuluje agregację płytek krwi i działa naczyniozwężająco. Kwas acetylosalicylowy hamuje jego syntezę, zapobiegając tym samym agregacji trombocytów i zwężaniu światła naczyń.

Regularne stosowanie leku obniża ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo – naczyniowego.

Ulotka i skład preparatu Polocard

Polocard zawiera kwas acetylosalicylowy w postaci tabletek dojelitowych, powlekanych. W ulotce leku Polocard zawarte są informacje na temat dawkowania, przeciwskazań do zażywania leku oraz działań niepożądanych. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z ulotką, a w przypadku stosowania dawek wyższych niż zalecane przez producenta skonsultować z lekarzem. Standardowa dawka to 75-150mg na dobę. Równoległe stosowanie innych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (aspiryna, nurofen, ibuprofen) zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Skutki uboczne Polocardu

Trzeba pamiętać, że każda substancja może wywoływać działania niepożądane. Skutki uboczne leku Polocard występują rzadko, u nielicznych pacjentów. Są to m.in.:

  • dolegliwości żołądkowo – jelitowe: nudności, wymioty, bóle żołądka, biegunka
  • zwiększona skłonność do krwawień i krwotoków: krwawienie z dziąseł, dróg moczowo -płciowych, wydłużenie czasu krwawienia w przypadku zranienia, krwawienia z przewodu pokarmowego
  • bóle i zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia słuchu
  • zaburzenia czynności nerek, wątroby – przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek leku
  • nadciśnienie tętnicze
  • zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit, wrzody żołądka

Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych! Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych należy przestrzegać zaleceń zawartych w ulotce. Nie wolno rozgryzać leku,  łamać go lub kruszyć. Polocard powleczony jest specjalną osłonką, która chroni żołądek przed drażniącym działaniem kwasu acetylosalicylowego.

Jaka jest cena Polcardu?

Polocard sprzedawany jest w opakowaniach 60 tabletek w dwóch różnych dawkach – 75mg oraz 150mg. Polocard 75 kosztuje ok. 8zł, natomiast ten w większej dawce – 18zł. Opakowanie wystarczy na ok. 2 miesiące suplementacji, a dzienny koszt wyniesie jedynie 13 groszy!

Polocard czy Acard?

Specjalna różowa otoczka czyni z Polocardu wyjątkowy na rynku preparat. Po pierwsze, chroni błonę śluzową żołądka przed działaniem kwasu acetylosalicylowego, umożliwiając wchłonięcie substancji czynnej dopiero w jelitach. Po drugie, intensywnie różowy kolor sprawia, że Polocard odróżnia się od innych, zwykle białych tabletek. To ogromna pomoc dla zapominalskich oraz słabowidzących seniorów. Minimalizuje ryzyko pomylenia Polocardu z innym zażywanym preparatem.

W przypadku chorób układu krążenia największą rolę odgrywa odpowiednia profilaktyka. Zmiany niedokrwienne serca są nieodwracalne, dlatego  tak duży nacisk kładzie się na ich wczesne zapobieganie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here